Saray Halı Üretim ve Sevkiyat İzleme Sistemi :

Saray Halı Üretim ve Stok İzleme Sistemi Saray halı'nın Develi / Kayseri'de kurulu bulunan halı üretim tesislerinde kullanılan üretim ve sevkiyat izleme sistemimiz şu şekilde çalışmaktadır. Burada, Dokuma tezgahlarında dokunan halı, sırasıyla kesim, apre, kalite kontrol, ambalaj, depo ve sevkiyat istasyonlarından geçerek kullanıcıya ulaşmaktadır. Kullanılmakta olan barkod sistemi kalite kontrol istasyonunda devreye girmektedir.
Kalite kontrol istasyonunda, kontrol edilen halı'nın üzerine, halı'nın renk, desen, ebat ve kalite kontrol işlemini yapan personelin kodu'nu içeren bir barkod etiketi üretilmektedir. Bu etiket üzerinde, hem ürünün satışı aşamasında kullanılacak EAN kodu, hemde sadece saray halı için anlamlı olan bir ürün kodu yer almaktadır. Kalite kontrol istasyonunda etiketlenen ürünler, buradan ambalajlama istasyonuna gitmektedir.

Ambalaj istasyonunda, nylon ile sarılarak shrink makinesine giren halı, nylon ile sarılmadan önce sabit barkod okuyucu ile (USS 4600A) okunmaktadır. Buradan elde edilen bilgi, doğrudan üretim bilgisi olarak Saray Halı'nın kullandığı progress veritabanına aktarılır.
Ambalaj istasyonundan, depoya bant üzerinde giren halı'lar, burada istiflenmektedir. Sevkiyat aşamasında ise, Saray halı tarafından üretilen seyyar bir conveyer, yükleme rampası ile depo arasında uygun bir noktaya yerleştirilir. Seyyar conveyer, komyon içine kadar uzanmaktadır. Conveyer üzerine yerleştirilen sabit barkod okuyucu (USS 4600A), depo'dan kamyon'a giden tüm halılar üzerindeki barkod bilgisini toplayarak, sevkedilen halı bilgisini saray halı progress veri tabanına aktarmaktadır. Sabit barkod okuyucu ile bilgisayar sistemi arasındaki veri iletişimi, kullanılan conveyer seyyar olduğu için, Datalogic Star Modem kablosuz veri iletişim üniteleri vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir.

Barkod sisteminden, Saray Halı veritabanına aktarılan stok bilgileri, Saray halı'nın Türkiye geneline yayılmış 22 bölge müdürlüğü ve Almanya bölge müdürlüğünden on-line izlenebilmektedir. Bölge müdürlükleri Saray halı fabrika stoğunu, diğer bölge müdürlüğü stoklarını ve kendisine gelmekte olan sevkiyat halindeki aracın hangi gün, hangi saatte yola çıktığını ve kendisine ne zaman ulaşacağını on-line olarak izleyebilmektedir.