BARKOD TERİMLER SÖZLÜĞÜ

Accuracy
Herhangi bir öğe genişliği veya karakterler arası boşluk genişliği'nin,bu öğenin nominal genişliğinden farklı olup olmadığının belirlenmesi.

ADC (Automated Data Collection veya Automated Data Capture)
Otomatik Veri Toplama : barkod,manyetik şerit,(OCR) optik kart okuyucu,ses tanıma,akıllı kart veya RFID (radyo frekans ile tanımlama) dahil olmak üzere,bir klavye kullanmadan veri toplama işlemini otomatikleştiren tüm teknolojileri ifade eder. ADC veri toplamak için hızlı,doğru ve uygun maliyetli bir yol sağlar.

AIAG (Automotive Industry Action Group)
Otomotiv Sanayi Eylem Grubu : Otomotiv endüstri standartları ile barkod ve etiket formatlarını oluşturan bir ticaret birliği.

AIM (Automatic Identification Manufacturers)
Otomatik tanımlama sistemi üreticilerini temsil eden Pittsburgh merkezli bir ABD ticaret birliği.

Alphanumeric
Harfler,rakamlar ve genellikle diğer özel sembollerden oluşan karakter dizisi.

ANSI (American National Standards Institute)
Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü : Barkod kalite standartlarının geliştirilmesi için çalışan bir kurum. Barkod baskı standartları belirler ve barkod sembolleri okunabilirlik derecelerini A'dan F'ye kadar sınıflandırır. Barkod sembolleri kalite testlerini belirler.

Aysis Bilgisayar Ltd. Şti.
2000 yılında kurulan,yazılım geliştirme ve otomatik tanımlama sistemlerinin tasarım,danışmanlık,geliştirme,devreye alma konularında faaliyet gösteren ticari bir şirket.